Callus
 
 

Performans Yönetimi

Callus, çalışanlarının hedeflerine odaklanarak ileriye yönelik planlarında ve projelerinde başarılı olmalarına olanak tanıyan bir Performans Yönetimi Sistemi uygulamaktadır. Dinamik ve kapsamlı bir süreç olarak kurguladığımız Performans Yönetim Sistemi; yıllık ve aylık değerlendirmelerin ve 360 – 180 derece yetkinlik değerlendirme sürecinin yanı sıra Değerlendirme Merkezi uygulamalarıyla sene içinde desteklenir. Böylece, farklı kaynaklardan ve perspektiflerden alınan verilerin birleştirilmesi yöntemiyle, gelişim haritalarında ve kariyer planı çizimi kararlarında objektif bir değerlendirme gerçekleştilir. Tüm bu çıktılar, uzmanlarımızca metodolojik bir yaklaşımla yorumlanarak çalışanlarımızın gelişim alanları tespit edilir. Performans değerlendirme sonuçlarının çıktıları karşılıklı değerlendirmenin ön planda olduğu geri bildirimlerle çalışanlarımıza paylaşılır ve gelişim faaliyetleri planlanır. Callus performans yönetim sistemi; “planlama, değerlendirme ve geliştirme” ana başlıkları dahilinde, motive edici, açık ve ölçülebilir, erişilebilir, çalışma alanına ilişkin ve takip edilebilen çok birleşenli bir kurguya sahiptir.

Performans Yönetimi Sistemi kapsamında, Takım Liderleri ve Müşteri Temsilcilerimiz için aylık ödül ve prim sistemlerimiz bulunmaktadır. Ayrıca çalışanlarımızın başarıları, müşteri memnuniyetine yaratarak aldıkları geri bildirimler ve üstün performanslar dahilinde durumsal ödül uygulamamız devreye alınmıştır.

Kariyer Yönetimi

Callus bünyesinde kariyer yönetimi, Callombus Kariyer ve Gelişim Yönetimi Sistemi ile gerçekleştirilmektedir. Performans Yönetimi ve Yetkinlik Değerlendirme Sistemleri ile elde edilecek veriler ışığında, Callus'ta çalışmakta olan, yetkinlikleri ve performansı ile başarısını kanıtlamış ve gelecekte topluluğa rekabet avantajı sağlayabilecek yönetici ve yönetici adaylarını önceden tespit edilerek, potansiyel değerlendirme süreci başlatılır. Akabinde gerçekleştirilen değerlendirme merkezi uygulaması çıktıları sonucu kariyer yönetimi kapsamında, rotasyon ve atama biçiminde birçok fırsat çalışanlarımızın kariyerleri için basamak oluşturmaktadır. Callombus Kariyer ve Gelişim yönetimi sistemi ile çalışanların kariyer planlamaları gerçekleştirilirken, aynı zamanda potansiyel adayların gelişimleri de desteklenmektedir. Bu kapsamda, atama kapsamına dahil olan potansiyel adaylar, yetiştirme ve geliştirme kamplarıyla ilgili pozisyon için eğitim süreçlerine dahil edilirler.

 

Ana Sayfa | Hakkımızda | Hizmetlerimiz | Başarı Hikayeleri | Haberler | İnsan Kaynakları | İletişim | Önerileriniz | Şikayetleriniz
Site Haritası

Share This Using Popular Bookmarking Services